Po šesti letech od slavnostního návratu pod čínskou svrchovanost prochází Hongkong v těchto dnech zatím nejtěžší politickou zkouškou. Bezprostřední příčinu ke krizi zavdal kontroverzní zákon o podvracení a ochraně vnitřní bezpečnosti; problém je však mnohem zásadnější.

Tengova dialektika

Přechod Hongkongu z britské pod čínskou správu na základě doktríny „jedna země, dva systémy“ představoval v roce 1997 triumf Teng Siao-pchingova politického pragmatismu. Teng se sice sám již tohoto historického okamžiku nedožil, ale koncept koexistence dvou odlišných politických systémů v rámci jednoho státu byl krystalickým shrnutím jeho bezprecedentních reforem, zahájených v roce 1979 na čínské pevnině. Základní hnací myšlenkou těchto reforem bylo přesvědčení, že je možno, a dokonce nutno, provádět dvě vzájemně neslučitelné věci najednou. Na čínské pevnině tak začali komunističtí aparátčíci budovat byrokratický kapitalismus v lůně socialistického státu; v Hongkongu zase bez mrknutí oka začlenili vzkvétající kapitalistickou enklávu do širší, nominálně socialistické vlasti.

Tengova inovativní dialektika (spíše v tradici jin-jangového dualismu než marxismu) se překvapivě osvědčila na poli ekonomickém. Přechod od byrokratického komunismu k byrokratickému kapitalismu se ukázal schůdnější, než očekávali mnozí, v dialektice méně kovaní pozorovatelé. Problematičtější už byly implikace tohoto dalekosáhlého experimentu pro společenskou „nadstavbu…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte