0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí12. 7. 20035 minut

Budete mou prioritou

Budete mou prioritou Jedni Bushovi při jeho cestě po Africe tleskali, druzí mu spílali Na počátku byl Usáma bin Ládin, dalo by se říct o cestě amerického prezidenta George W. Bushe do Afriky minulý týden. Nebýt útoků z 11. září 2001, vláda Spojených států by se dnes asi nesnažila tak vehementně deklarovat svou ochotu pomáhat chudým chaotickým zemím, jež se mohou – jako například Somálsko, Keňa, Tanzanie, Maroko nebo Malawi – stát útočištěm pro globální teroristické skupiny. Projevem této snahy je balík ve výši deseti miliard dolarů, jimiž chce Washington po dobu příštích tří let podporovat státy, jež učiní kroky směrem k demokracii. Kromě toho však americký prezident často také mluvil o boji s AIDS a uvolnění obchodu. Ale hned zpočátku vtiskl své cestě ještě jinou pečeť.

Na počátku byl Usáma bin Ládin, dalo by se říct o cestě amerického prezidenta George W. Bushe do Afriky minulý týden. Nebýt útoků z 11. září 2001, vláda Spojených států by se dnes asi nesnažila tak vehementně deklarovat svou ochotu pomáhat chudým chaotickým zemím, jež se mohou – jako například Somálsko, Keňa, Tanzanie, Maroko nebo Malawi – stát útočištěm pro globální teroristické skupiny. Projevem této snahy je balík ve výši deseti miliard dolarů, jimiž chce Washington po dobu příštích tří let podporovat státy, jež učiní kroky směrem k demokracii.

Kromě toho však americký prezident často také mluvil o boji s AIDS a uvolnění obchodu. Ale hned zpočátku vtiskl své cestě ještě jinou pečeť.

Vrozená vada

Reklama

Na senegalském ostrově Gorée, odkud kdysi odplouvaly otrokářské lodě do Ameriky, Bush prohlásil, že tu byl spáchán jeden z nejhorších zločinů v dějinách. Navázal tak na svou poradkyni pro národní bezpečnost Condoleezzu Riceovou – ta spolu s ministrem zahraničí Colinem Powellem patří k nejprominentnějším členům americké vlády s tmavou pletí –, která před pár dny podotkla: „Afrika je součástí amerických dějin. Evropani a Afričani sem do Ameriky přijeli společně, Afričani ale v poutech. Otroctví bylo vrozenou vadou Ameriky.“ Bush přesto zklamal ty, kteří očekávali, že coby lídr země založené na práci otroků vysloví omluvu. Příčinou byl asi strach ze žalob a žádostí o odškodnění, které by se mohly na jeho vládu…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc