Zatímco z nitra sociální demokracie neustále zaznívá volání po rozpadu vlády, v menších koaličních stranách panuje klid. Jsou lidovci a unionisté opravdu smířeni s osudem? Zdá se, že ano. A že dokonce vědí, na čem svou spokojenost s vládou Vladimíra Špidly zakotvit.

Kdo, když ne my

Unionisté do vlády vstupovali s největšími obavami. Spolupráce s levicovými sociálními demokraty nemusela pro jejich křehkou, o liberální část voličstva se opírající stranu skončit dobře. A to nebezpečí stále trvá. Přesto letos v lednu na partajním sjezdu tři čtvrtiny unionistů podpořily setrvání svých ministrů v kabinetu. A přestože se od té doby mnohé stalo – například neúspěch koaličního kandidáta v prezidentské volbě či start zlomové reformy veřejných financí – příznivý náhled na vládní účast ve straně přetrvává.

Důvodů je řada. „Nepochybně je toto koaliční uspořádání stále pro tuto zemi přínosnější než zmrtvení politické scény na základě opoziční smlouvy,“ říká šéf okresní organizace Bruntál Petr Novotný. Ještě častějším argumentem ale je: Naši poslanci usměrňují nápady svých partnerů z ČSSD, a kdybychom z koalice vystoupili, hrozila by vláda sociálních demokratů s tichou podporou KSČM.

Unionisté ale mají o jednu starost více. Jako jediné dnešní parlamentní straně jí totiž hrozí, že by se v příštích volbách nemusela dostat do parlamentu. Její preference se pohybují kolem tří procent. Část jejích voličů, která je nespokojená s…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte