Ministr kultury Pavel Dostál rozjel mohutnou kampaň za záchranu Čech ze spárů Františka Kinského. Potomek známého šlechtického rodu totiž vyhrál jednu ze svých celkem 157 žalob, kterými se tady domáhá majetkové restituce. Ministr tomu chce zabránit a vytáhl těžké zbraně: nátlak na soudní moc a chytlavé strašáky česko-německé minulosti. A i když je to po třinácti letech svobodných poměrů trapné, má zase úspěch. „Německé nebezpečí“ je prostě v Česku evergreen a politici na něm snadno nahrávají velké body. Proto se premiér s prezidentem minulý týden předháněli ve svolávání politických seancí, které měly vyřešit, jak udržet vypadávajícího kostlivce ve skříni a kam zahodit klíč.

Pozor, nepřítel

Dostálova válka proti Kinskému se rozhořela před rokem, kdy pražská matrikářka potvrdila Kinskému české občanství. Ministr ji za to v deníku Právo obvinil, že zřejmě z hlouposti či za úplatu zradila české zájmy. „Osvědčení totiž,“ napsal Dostál, „zreálnilo nároky Františka Kinského na restituce a ve své podstatě to obchází platnost dekretů prezidenta Beneše.“ Věc dokonce na podnět státu šetřila policie, ale její lidé konstatovali, že matrika postupovala správně. To byl klíčový moment.

Na základě výnosu o občanství totiž soudy začaly řešit záplavu Kinského žalob a v první z nich nedávno už šlechtic uspěl. Jeho majetek mu po válce zabavili na základě dekretu prezidenta Beneše proti Němcům a kolaborantům, přičemž na…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte