mobrazek_807.jpeg
mobrazek_807.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_807.jpeg
Fotografie: Erica Pedretti … Repro RESPEKT • Autor: Respekt

Když Erik Jan Hanussen předpověděl požár Říšského sněmu v roce 1933, mohl si chvíli myslet, že na něj budoucí generace budou vzpomínat jako na velkého astrologa a jasnovidce. Věštec, jehož představy ovlivňovaly nejvyšší nacistické kruhy, ovšem záhy zemřel pod rukama hrdlořezů z SA (snad kvůli svému židovskému původu) a jeho osud se stal spíše kuriozitou oné temné kapitoly dějin. Nedávno se ovšem znovu a překvapivě dostal na světlo světa: coby prostějovský rodák a autor satirických básní a kupletů se pod svým pravým jménem Hermann Steinschneider objevil ve Slovníku německých spisovatelů z Moravy. V následujících letech se zřejmě dočkáme více podobných překvapení. Olomoučtí germanisté se totiž za pomoci hostujícího německého akademika Jörga Krappmanna pustili do důkladného pátrání po zapomenutých moravských německých literátech a hlásí, že literární mapu Moravy bude třeba z gruntu přepsat.

V Kafkově stínu

Že intelektuální elita Moravy v 19. století hovořila a psala spíše německy, se obecně ví, ačkoli přesná evidence autorů dosud neexistuje. Na rozdíl od pražské německé literatury, korunované jmény Franze Kafky či Maxe Broda, je však moravská německá literatura prakticky neznámým termínem. „Když se v šedesátých letech pokusila česká inteligence o rehabilitaci umění, literatury a vystižení autonomie literárního tvůrce, tak použila jako ideál dílo Franze Kafky,“…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte