Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Zrádné bruselské miliardy

Ty dvě země si dnes nejsou podobné snad vůbec v ničem. Irsko má v přepočtu na obyvatele druhý největší HDP v celé Evropské unii (hned za Lucemburskem) – Řecko je naopak stát zdaleka nejchudší. Ještě před 22 lety, kdy Řecko vstupovalo do EU, se přitom obě země podobaly v mnohém: měly srovnatelně výkonné ekonomiky i životní úroveň, hodně jejich občanů pracovalo v zemědělství, obě země dostávaly miliardy na dotacích z Bruselu. Zhruba v polovině 80. let se každá z nich vydala jinou cestou. Jejich příběhy dobře ilustrují, že být členem EU není zárukou prosperity, ale jen šancí. „Záleží na aktivitě a rozumné politice. Země střední a východní Evropy, které příští rok vstoupí do Unie, mají šanci být podobně úspěšné jako Irsko. Bude je to ale stát hodně sil,“ říká Gerard Roland, profesor ekonomie z Kalifornské univerzity v Berkeley, který se zabývá transformujícími se zeměmi.

Volnost a znalosti

Irsko vstupovalo do Unie v roce 1972. Klíč k jeho úspěchu je dnes dobře znám: země vsadila na vzdělání a liberální prostředí pro podnikání. Od druhé poloviny 80. let jí prosperitu přinášely hlavně americké počítačové firmy, které se usídlily v Dublinu a okolí. Irové měli co nabídnout: angličtinu, slušnou úroveň vzdělání, podnikání nesvazovala přebujelá byrokracie, daně a povinné sazby sociálního pojištění byly nejnižší v Evropě. Pracovní právo bylo pružné, takže nebyl problém přijímat a propouštět zaměstnance. Výsledky na sebe nenechaly čekat:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.