Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Z minulého týdne

Fotografie: Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Foto ČTK • Autor: Respekt

Rada bezpečnosti OSN jednohlasně schválila nasazení mezinárodních jednotek pod vedením Francie na severovýchodě Konga. Více než tisíc vojáků tam má nastolit pořádek v provincii Ituri v sousedství Ugandy. Tento region je známý těžbou zlata, ale nyní je především zmítán etnickými nepokoji. Květnová bilance činí 400 mrtvých a tisíce civilistů na útěku, ale celkový počet obětí za poslední roky se odhaduje na 50 tisíc. Jádrem konfliktu je soupeření etnických skupin Hema a Lendu. Obě skupiny jsou zhruba stejně početné (po 2,5 milionech duší), nicméně jejich spor připomíná konflikt Tutsiů a Hutuů ve Rwandě: Hemové jsou většinou pastevci dobytka či obchodníci a jsou považováni za majetnější než rolničtí Lenduové. Hemská milice byla sice vyzbrojena Uganďany, ale samotní Hemové se cítí blízcí Tutsiům a jimi tvořené vládě ve rwandském Kigali. Lenduové, kteří s nimi soupeří o půdu, jsou vázáni spíše na Ugandu a konžskou vládu v Kinshase, která se jejich prostřednictvím pokouší rozšířit svůj vliv na východ země. Současné násilnosti vypukly poté, co se počátkem května stáhly ze severovýchodního Konga jednotky ugandské armády a jen lehce vyzbrojené „modré helmy“ OSN nedokázaly bojům účinně čelit.

Provincie na severozápadě Pákistánu hodlá zavést islámské právo šaría přes protesty místních občanských sdružení, která se obávají „tálibánizace“. Návrh zákona o nadřazení šaríi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.