Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Polsko, nová mocnost

Před nadcházejícím víkendovým referendem se na veřejnost obrátili generál Jaruzelski a Lech Walesa. Bývalý diktátor i muž, který ho svrhl, nezávisle na sobě v deníku Gazeta Wyborcza vzkázali svým příznivcům stejnou zprávu: v zájmu celé země hlasujte ANO. V pátek přiletěli Poláky povzbudit i Tony Blair a George Bush. I kdyby ale k urnám nepřišlo předepsaných
50 % voličů a referendum nebylo platné, rozhodne parlament. Do Evropské unie nezadržitelně vstupuje nový silný hráč.
Nemá smysl dál opakovat frázi, že se Polsko „uchází o roli regionální mocnosti“. Polsko už touto mocností je. Mnozí Češi se tomu ještě zdráhají uvěřit – asi jako když se vyšvihne někdejší spolužák ze třídy, kterého si přece dobře pamatujeme se všemi jeho slabostmi. Ale je to tak: Polsko, jedna ze šesti největších zemí budoucí EU, má svou okupační zónu v Iráku, svou „východní politiku“ na Ukrajině a v Bělorusku a své plány má i se střední Evropou. Není třeba se tohoto nového Polska děsit. Může z něj být hlavní český spojenec ve sjednocené Evropě.

Fotografie: Spolužák se vyšvihl a místo nezájmu či závisti by bylo dobré mu držet palce. (Jacques Chirac, Aleksander Kwasniewski a Gerhard Schröder na summitu výmarského trojúhelníku 9. května 2003.) Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: Spolužák se vyšvihl a místo nezájmu či závisti by bylo dobré mu držet palce. (Jacques Chirac, Aleksander Kwasniewski a Gerhard Schröder na summitu výmarského trojúhelníku 9. května 2003.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Před nadcházejícím víkendovým referendem se na veřejnost obrátili generál Jaruzelski a Lech Walesa. Bývalý diktátor i muž, který ho svrhl, nezávisle na sobě v deníku Gazeta Wyborcza vzkázali svým příznivcům stejnou zprávu: v zájmu celé země hlasujte ANO. V pátek přiletěli Poláky povzbudit i Tony Blair a George Bush. I kdyby ale k urnám nepřišlo předepsaných 50 % voličů a referendum nebylo platné, rozhodne parlament. Do Evropské unie nezadržitelně vstupuje nový silný hráč.

Nemá smysl dál opakovat frázi, že se Polsko „uchází o roli regionální mocnosti“. Polsko už touto mocností je. Mnozí Češi se tomu ještě zdráhají uvěřit – asi jako když se vyšvihne někdejší spolužák ze třídy, kterého si přece dobře pamatujeme se všemi jeho slabostmi. Ale je to tak: Polsko, jedna ze šesti největších zemí budoucí EU, má svou okupační zónu v Iráku, svou „východní politiku“ na Ukrajině a v Bělorusku a své plány má i se střední Evropou. Není třeba se tohoto nového Polska děsit. Může z něj být hlavní český spojenec ve sjednocené Evropě.

Irák: kdo jiný?

Už dlouho předem bylo jasné, že Polsko se svými 40 miliony obyvatel bude v Evropě těžká váha. Válka v Iráku však jeho vzestup tak urychlila, až to vyráží dech. S faktem, že Polsko bude mít svou vlastní okupační zónu, se zejména německý tisk obtížně vyrovnává. „Poláci už nedokážou skrývat euforii,“ psal před…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.