Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Neskartovatelný Kavan

Klidně lze tentokrát souhlasit s obhájci Jana Kavana: „skartovací aféra“ na ministerstvu zahraničí by těžko plnila celý týden noviny, kdyby právě on nebyl její hlavní postavou. Začalo to velkým podezřením, že někdejší šéf české diplomacie předával tajné dokumenty do nepovolaných rukou. Nyní se však zdá, že skandál je v první řadě potvrzením neuvěřitelného neřádu, který Kavan na ministerstvu dílem umožňoval vytvářet a dílem k němu sám přispíval. Podepsal likvidaci spousty papírů, ale část jich nechal válet v Černínském paláci, a světe div se, ono se na to přišlo.

Případ samozřejmě nelze úplně bagatelizovat. Kavanova ministerská neschopnost otevírala široký prostor těm, kdo eventuálně s „nepřítelem“ skutečně spolupracovali. Jinak byly ale na aféře nejzajímavější politické reakce. Když Kavan spustí svůj obvyklý kolovrátek (někdo mě chce zdiskreditovat!), v ČSSD se okamžitě najde spousta lidí, kteří mu ho pomáhají roztáčet. Zvláště v tom vyniká předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka, který prohlásil, že aféra je „cílená a účelová kampaň“, ovšem na otázku, kdo ji rozpoutal a proč, připustil, že „nemá tušení“. Stát podle něj nepoškozuje ten, kdo se dopustil nepravosti či chyby (Kavan), ale ten, kdo o tom veřejně mluví (ministr Svoboda, poslanec Klas). Taková pěkná bolševická teorie, která se v Česku znovu uchytila.

Pro vládní koalici je Jan Kavan balvan, jehož se neumí zbavit. Cyril Svoboda se ho bojí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.