Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Concorde bez Bushe

Ve světě, který si potrpí na symboliku, by se takové záběry jistě dostaly i na sériově vyráběné pohlednice: totiž kdyby býval George W. Bush na svou první cestu do Evropy po tažení v Iráku odletěl na palubě aerolinek Air France. A to konkrétně strojem Concorde při jeho historicky posledním transatlantickém letu pod francouzskou vlaječkou. Jenže to se samozřejmě nestalo, stánkařům s pohlednicemi doba nepřeje. Bush dorazil na zdejší kontinent, kde ho čekalo i jednání s rozkmotřenou Francií, klasicky svým letounem Air Force One.

Časová shoda je přesto zábavná. Nadzvukový Concorde nemůže v jeho alegorické roli nenaplněných evropských ambicí asi nic nahradit. Jeho elegantní rysy jako by po desetiletí směrem přes Atlantik říkaly: ty vaše těžkopádné jumbo-jety jen ilustrují váš myšlenkový svět – u nás se uvažuje provokativněji. A tento sen končí právě ve chvíli, kdy Bush, označovaný za přízemního kovboje, přijíždí ověnčen válečnými vavříny a všem dost dobře nezbývá než před ním smekat. Anebo ten sen nekončí? V rozhovoru pro páteční Le Monde Bush prohlásil, že se už těší na sraz se Chirakem, a dodal: „Vive la France!“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.