Najít na Slovensku před pátečním referendem o vstupu do Evropské unie někoho, kdo přijde hlasovat proti, je málem nadlidský úkol. Vstup podpořilo v posledním průzkumu z konce dubna 77 % Slováků a souhlasí s ním i parlamentní opozice včetně ultralevicové Komunistické strany Slovenska. Z odpůrců EU, jichž je podle průzkumu 6,3 %, jsou nejvíce slyšet mladí bratislavští intelektuálové kolem týdeníku Dominofórum. Ti se ale k referendu ani nemíní obtěžovat. „Své ne vyjádřím svou neúčastí,“ říká ekonom Martin Thomay z Institutu pro svobodnou společnost.
Rozhodne až parlament
Slovensko už proto otevírá nová témata pro dobu „po vstupu“. Vládní křesťanští demokraté například navrhují vymezit ústavním zákonem, v jakých oblastech vláda nikdy nebude delegovat rozhodování do Bruselu.
Na první pohled by se zdálo, že Slováci to s optimismem přehánějí. K platnosti referenda je nutná nadpoloviční účast voličů, a ta podle průzkumů není úplně jistá: kdyby se hlasovalo v dubnu, pak jen 40 % dotázaných „určitě přijde“ a dalších 28 % „spíš přijde, než nepřijde“. Jenže vtip je v tom, že referendum nemá právní závaznost. Pro kabinet Mikuláše Dzurindy by to samozřejmě byla nepříjemná prohra. Nejpopulárnější slovenský politik, předák opoziční strany Smer Robert Fico, už předem navrhl, aby vláda v případě neúspěchu referenda podala demisi. Dzurindův tým…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu