Dlouho se zdálo, že celosvětové panství hollywoodské kinematografie se Indie netýká, protože tato země si vystačí s vlastními filmovými sny. Bombajská studia přezdívaná jako Bollywood chrlila podle osvědčeného receptu film za filmem, vyráběla národem milované hvězdy. Biografy praskaly ve švech a filmové podnikání představovalo zlatý důl. Před několika lety se ale něco stalo: kina se začala vylidňovat a filmový průmysl hlásil první ztráty. Producenti si slibovali změnu od loňského roku a do výroby filmů investovali 10 miliard rupií (6,4 miliardy korun). Závěrečný účet ale potvrdil, že krize trvá: Bollywood skončil s 3,5miliardovou ztrátou a známý indický režisér a veterán filmového průmyslu Ramesh Sippy se nechal slyšet, že horší už to být nemůže.

Proč to nefunguje?

Svět bollywoodských celebrit je zjevně otřesen. Znamená snad tento propad konec bombajského filmového průmyslu, jehož tradice sahá až do 30. let minulého století? Je zpochybněna tradice filmů založených na „velkých indických“ hvězdách, jejichž finanční požadavky obvykle spotřebovávají největší část rozpočtu filmů? Již od dob „zlaté éry“ indického filmu v 50. a 60. letech jsou producenti přesvědčeni, že svého diváka dobře znají. Za ta desetiletí přece vědí, jaké ingredience potřebuje správný masala film: jednoduchý příběh, hodně tanců a zpěvu, hodně přepychu a blýskavé nádhery, krásné dívky a neodolatelné hrdiny. Proč by to najednou nemělo fungovat?

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte