mobrazek_567.gif
mobrazek_567.gif • Autor: Respekt

vobrazek_567.jpeg
Fotografie: Bojovat se má ve válce, nikoli po ní. (Odsunovaní Němci na hraničním přechodu Potůčky, Kuršné hory, listopad 1945.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Následující příspěvky pocházejí z debaty, která se týká článku Vraždili naše táty (Respekt č. 15/2003). Do diskuse se lze zapojit na www.respekt.cz.

Odsun sudetských Němců se mě osobně dotkl, a mám tudíž na celé toto téma velmi osobní neobjektivní názor. Můj děda totiž patřil mezi oněch přibližně 30 000 nešťastníků, kteří při odsunu zahynuli. Jasněji řečeno: české „očistné brigády“ chlapy z celé vesnice vytáhly na náves a tam jich většinu postřílely. Z žádných pramenů se mi přitom nedoneslo, že by rodiče mého otce měli s fašismem cokoli společného. Uživit osm dětí totiž znamenalo nemyslet na nic jiného. A těch osm dětí potom zůstalo „na krku“ zlomené matce.

Z mého subjektivního hlediska mi připadají některé projevy českých politiků stejně nechutné jako stále se objevující výhonky (neo)fašismu.

Ve chvíli, kdy naši osvícení poslanci přijali jistou nejmenovanou rezoluci, se mi zatočila hlava. V zásadě však ne pro samotný fakt přijetí, ale spíše pro jeho jednomyslnost. Nechápal jsem, že se nenašel ani jeden…

Jako změnu k lepšímu vnímám, že v nynější situaci se najde i několik rozumných politiků, kteří situaci komentují bez ohlušujícího populismu výroků výše zmíněných.

Daniel Oertelt, [email protected]

•••

Pan Posselt je se svým centrem v Praze na špatné adrese. Chce-li jednat za vyhnance, ať jedná s těmi…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte