mobrazek_430.gif
mobrazek_430.gif • Autor: Respekt

vobrazek_430.jpeg
Fotografie: Udal jsem souseda, abych si mohl koupit něco k jídlu. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Poblíž nejznámější barmské pagody Šweitigoun vede obyčejná klikatá ulice. Na pohled nic zvláštního. Jen k otevřeným vratům jednoho domu se vztahují naděje mnoha Barmánců. Na velké červené tabuli je tu v angličtině a barmštině nápis: Národní liga pro demokracii. Kanceláře ligy byly znovu otevřeny na základě tajných rozhovorů, které probíhají od října 2000 mezi Aun Schan Su Ťij, vůdkyní opoziční Národní ligy pro demokracii, a barmskou vojenskou juntou. Bylo také propuštěno více než tři sta politických vězňů a v květnu 2002 mohla i Su Ťij opustit domácí vězení, v němž tentokrát strávila dva roky.

Politička smí cestovat po Barmě a Rangúnem se ústně šíří zprávy o každém jejím kroku. Před pár dny znovu prohlásila, že by chtěla navázat s generály dialog o uspořádání země, hned však dodala, že si ohledně jejich připravenosti v tomto ohledu nedělá iluze. Západní novináři se ji také zeptali, zda by mělo smysl posílit sankce, uvalené na Barmu, aby vojenská junta byla v tomto ohledu vstřícnější, Su Ťij však jen diplomaticky odvětila, že mezinárodní společenství musí samo zvážit, zda by to bylo vhodné.

Strach a udavači

Přílišné uvolnění tedy Barmánci navzdory jejímu návratu na svobodu nepociťují. „Všechno je při starém. Věřím Aun Schan Su Ťij, je to jediná naděje, kterou máme. Ale nevěřím, že se generálové dobrovolně vzdají moci. To se ještě nikdy nestalo,…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte