Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Dvě otázky pro Slovince

„Je nám dvacet a chceme do Unie,“ křičí Nikolaj, zatímco si balí cigaretu. Musí křičet, jinak by mu nikdo nerozuměl. Posedává v zakouřeném, tmavém baru, na jehož pódiu právě jedna anglická kapela rozjíždí svůj hudební rachot. „Budeme moci pracovat kdekoli v Evropě, nabídne se nám víc šancí, a navíc nebudeme muset rukovat do armády,“ dodává a houpavě se pohybuje v rytmu kytarových riffů. Na zdi baru se skví plakát „Stop USA“. Frontman kapely se po chvíli zeptá anglicky: „Je to pro vás pomalé, co?“ Když z obecenstva zazní souhlasný hukot, otočí se ke členům svého ansámblu se slovy: „Slovinsko to chce rychlejší.“

Slovinsko, v němž se v neděli konalo referendum o vstupu do Evropské unie a Severoatlantické aliance, by si opravdu přálo dupnout na plyn, ovšem pouze pokud jde o členství v evropském uskupení. Vstup do Unie podporovalo podle posledních průzkumů – výsledky nebyly do uzávěrky Respektu ještě známy – až 70 % obyvatel. Mnozí odborníci proto soudili, že o kladném výsledku nelze pochybovat. Optimismus posilovaly i hospodářské ukazatele: ekonomika roste navzdory světové stagnaci, nezaměstnanost se pohybuje kolem relativně nízkých 6 %, pouze s inflací se dvoumilionová země musí vážněji potýkat. Lidé chtějí, jak říkal publicista a profesor sociologie Vlado Miheljak, „konečně tam do Unie patřit“. Určitou roli v tom podle něj hraje i snaha zbavit se pocitu, že „o nás nikdo neví…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v13.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.