Brněnská ODS sice vstupovala do loňských komunálních voleb s heslem Město plné kultury, až minulý týden se ale ukázalo, pro koho má ona kultura být: pro bílé, heterosexuální a zdravé občany. Jinak si lze totiž těžko vysvětlit, že při seškrtávání kulturního rozpočtu na tento rok město drasticky snížilo především dotace Muzeu romské kultury, nezávislému profesionálnímu Divadlu v 7 a půl, které integruje zdravé a neslyšící herce, a festivalu gay a lesbického filmu Mezipatra. Všechny tyto akce přitom dělaly z Brna moderní a kosmopolitní metropoli, světově unikátním Muzeem romské kultury se navíc ministr kultury s oblibou chlubil představitelům Evropské unie.

Na vás nezbylo

Finanční situace moravské metropole není špatná, Brno letos hospodaří s větším rozpočtem než loni (9,2 miliardy). Radnice ale v minulých letech odsouhlasila velkorysé stavební projekty, na které získala peníze vydáním obligací za 2,5 miliardy, a teď bude muset začít dluhy splácet. Plánované úspory se kultury jako celku nijak zvlášť nedotknou, rozpočet by měl zůstat zhruba stejný jako loni. Podstatně se ale změní jeho skladba: zatímco městské příspěvkové organizace dostaly přidáno – například Národní divadlo okolo 7 milionů, Městské divadlo 4,2 milionu – ostatní instituce, které žádaly příspěvek, zůstaly téměř na suchu. Muzeu romské kultury magistrát ubral 150 tisíc korun, tedy polovinu loňské částky, o podobnou sumu přišlo i Divadlo v 7 a půl. A festival filmů s…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte