Ústavní soud minulou středu zrušil jedno letité a neférové státní privilegium. Od této chvíle na tom bude vláda při privatizaci stejně jako kterýkoli jiný prodávající. A privatizátoři budou mít tutéž povinnost jako každý, kdo někde koupí většinový podíl: musí menšinovým akcionářům nabídnout výkup. Je to správný a odvážný verdikt.

Proč správný? Když stát prodá firmu nedůvěryhodnému investorovi, drobní podílníci na tom tratí, protože cena akcií začne klesat. Jeden příklad za všechny: když se vláda rozhodla přiklepnout Unipetrol Andreji Babišovi, propadly se akcie této firmy o desítky procent. Právě proto existují paragrafy o povinném výkupu za průměrnou cenu a bylo jedině nespravedlivé, že z nich existovala “privatizační” výjimka. V žádné ze sousedních zemí stát takové privilegium nemá.

A proč bylo rozhodnutí odvážné? Výjimku se předloni pokusil z obchodního zákoníku odstranit poslanec Unie svobody Ivan Pilip a díky nepozornosti tehdy spoluvládnoucího dua ČSSD – ODS uspěl. Vzápětí se poslancům rozleželo, co právě schválili, a zděsili se. Václav Klaus, v té době předseda sněmovny, proto zákon zadržel a na příští schůzi o něm dal hlasovat znovu. Už jen tento postup svého času soudci prohlásili za protiústavní. A nyní Klausovi jeho faux pas znovu připomněli. Je sympatické, že ani ti ústavní soudci, kteří se budou v červenci u nynějšího prezidenta ucházet o další desetiletý mandát, necítili potřebu se mu podbízet. Podle informací Respektu hlasovali…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte