Fakt, že Rada České televize nedokázala minulý týden vybrat ze šesti kandidátů nového generálního ředitele, je třeba přivítat. Jak tento časopis napsal už před dvěma týdny, ani jeden ze zájemců nebyl příslibem lepších časů ve veřejnoprávním médiu. Proto tedy radost. Prodlužující se provizorium ovšem není pro ČT zrovna ideální, a to přesto, že televizi zatím fundovaně řídí prozatímní ředitel Petr Klimeš.

Kdo by platil Ransdorfa

Tato rada už pravděpodobně nástupce Jiřího Balvína nezvolí. Traumatický zážitek z minulého týdne radním zřejmě stačil. Po posledním zasedání navíc rezignovali dva její členové Milan Knížák a Lucie Weissová. I okleštěná rada by sice na některém z dalších zasedání mohla ředitele zvolit, ale snad její členové odolají pokušení. Vláda se v nejbližší době chystá projednávat nový zákon, který navrhuje nový způsob volby radních – už by o nich nehlasovala jen sněmovna, ale i Senát a premiér. Až takhle složený spolek by měl pak vybírat dalšího ředitele, protože součástí zákona bude i doložka o rozpuštění současné rady.

Otázkou samozřejmě je, zda zákon opravdu zavede nový způsob volby. Znalci si jistě vzpomenou na situaci před dvěma lety, kdy ministr kultury Pavel Dostál přišel s návrhem rozložené volby radních poprvé. Nakonec ovšem svoji převratnou novinku na nátlak některých představitelů opoziční smlouvy stáhl. A když pak se stejným nápadem přišli unionisté a lidovci, tandem poslanců ČSSD-ODS vítězně hlasoval proti. Jak…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2244

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte