Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Zvon pod jednou střechou

„Pracuji ve Valašském Meziříčí, ateliér mám v Březové u Olomouce, ale považuji se za Ostraváka, protože jsem tam vystudoval,“ vypráví osmadvacetiletý výtvarník Jaroslav Koléšek. Pozorní milovníci výtvarného umění by si možná vzpomněli na jeho samostatnou výstavu v Klatovech či účast na zlínském salonu, hlavní město ale v jeho uměleckém životopise prozatím scházelo. Jeho sochy mohou Pražané vidět až teď: spolu s třiadvaceti dalšími výtvarníky vystavuje od minulé středy na čtvrtém ročníku Bienále mladého umění Zvon 2002 v Domě U Kamenného zvonu. Koléškův životní místopis není zmiňován náhodně: příjemným překvapením letošního, v pořadí už čtvrtého Bienále je totiž především skutečnost, že se mladé talenty rozhodlo hledat spíše v regionech než v umělecké metropoli.

Konec erotiky

Tradici bienále Zvon založili v roce 1994 kunsthistorici Galerie hlavního města Prahy Karel Srp a Olga Malá a první tři ročníky se odehrály v jejich plné režii. „Tenhle typ umění se tehdy prezentoval jen v alternativních prostorách a my jsme mu chtěli poskytnout prostor v oficiální instituci,“ vzpomíná Karel Srp na plány, se kterými před osmi lety představoval tehdy ještě nepříliš známé umělce jako Kateřinu Vincourovou či Veroniku Bromovou. Do kamenných galerií se tak kromě nových jmen dostaly i aktuální výrazové trendy, využívající například videoinstalace, počítače či pokusy o „propojení objektů s diváky“. Každý z devíti vystavujících se po bienále dočkal ještě samostatné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.