Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Evropa končí za řekou Bug

Přestože se Polsko stejně jako Česko se vstupem do Evropské unie nezařadí do schengenského režimu a závory mezi ním a Německem nezmizí, musí svoji východní hranici a zároveň budoucí vnější hranici EU zpevnit. Bude to znamenat také zavedení vízové povinnosti pro obyvatele Běloruska, Ruska a Ukrajiny. Vláda ve Varšavě před dvěma týdny rozhodla, že tato nepříjemnost začne platit až v polovině roku 2003.

Advokát se brání

Polsko zavedení víz pro zmíněné země dlouho odkládalo. Mělo zájem vyhovět požadavku Unie, na druhou stranu bralo v potaz vztahy se svými východními sousedy. Původní dohoda s Bruselem byla taková, že Varšava zpřísní režim s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou do konce loňského roku. Červenec 2003, který nyní navrhl kabinet Leszka Millera, je nejzazší možný termín, jejž bude Unie podle polských představitelů ochotná tolerovat při jednání o kapitole vnitro a justice. Z polské strany je nejvíce bolestné zavedení víz pro Ukrajinu a Rusko. Polsko je jakýmsi advokátem Kyjeva v Evropě a kromě toho, že se snaží přetáhnout Ukrajinu zpod vlivu Moskvy, je s ní svázáno historicky. Před druhou světovou válkou byla polská hranice přibližně o 200 kilometrů východněji, do Polska patřila například ukrajinská města Lvov nebo Tarnopol. Dnes na Ukrajině žije asi milion Poláků a také v Polsku je přibližně stotisícová skupina obyvatel pocházejících z tohoto státu. Zavedení víz pro občany Ruské federace jde zase proti úsilí Varšavy zlepšovat vztahy s velkým, i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.