První otázka zní, proč se lidé tady tak snadno poddali totalitě. Druhá - co se zločinci, kteří terorizovali hrstku odvážných a lámali hřbet zbytku společnosti. Zatímco v prvním případě se většinová odpověď české společnosti stále ještě blíží beznadějnému „nešlo to jinak“, druhý bod už vypadá veseleji. Nepochybným důkazem pohybu vpřed je odtajnění svazků StB a soudní postih estébáků kvůli akci Asanace. Oba kroky mají svá ale, v principu však znamenají přinejmenším pokus o únik ze stojatých vod. Z pohledu skeptika se vlastně v minulých dnech nic moc mimořádného nestalo: dva estébáci dostali pár let kriminálu, jejich šéfové dokonce ani to ne, a pak ještě poslanci konečně rozhodli o zveřejnění svazků StB - no a co? Optimistu ale všechna tato fakta musela potěšit. Jako by se nepatrně hnuly ledy po dlouhé zimě a na tlustém příkrovu pokrývajícím nedávnou českou minulost se objevily první trhlinky.

Nejsme nová společnost

Začalo to čtvrtstoletým výročím zveřejnění Charty 77, kdy se v médiích rozběhla nebývale široká diskuse o vině či nevině signatářů režimního útoku na disidenty známého pod jménem Anticharta. Většina z podepsaných sice v různých anketách obligátně zlehčovala svou roli, ale našlo se už i několik silných osobností, které ze svého tehdejšího selhání vyvodily osvícený závěr: nebylo to správné a mrzí mě, že jsem to udělal. V tomto smyslu představuje zveřejnění svazků StB důležitý krok. Je dobře, že naši zákonodárci nedali na smutné oči…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte