„Žijeme v korupčním státě,“ sdělila v květnu 2001 polovina dotázaných Čechů agentuře GfK při průzkumu, jak hodnotí stav korupce. Jejími významnými viníky jsou místní politici. O jejich úplatkářství totiž nepochybovalo loni v prosinci podle agentury STEM dvaaosmdesát procent občanů.

Vejprty před bankrotem

Blízko ke slávě má krušnohorské pohraniční městečko Vejprty. Může se stát první obcí v zemi, která zkrachovala. Při ročním rozpočtu 70 milionů korun dluží státu 56 milionů a finanční úřad hrozí zabráním obecních bytů, kostela, márnice, školky i budovy obecního úřadu. Vejprty se zadlužily stavbou skládky komunálního odpadu. O jedenáctimilionové investici se rozhodlo ještě před listopadem 1989. V roce 1992 se ukázalo, že na dokončení bude třeba dalších třicet milionů, proto si obec půjčila bez úroků od Státního fondu životního prostředí. Když se radnice neměla ke splácení, fond úroky nasadil a tím obec dospěla k současné částce 56 milionů. „Mysleli jsme si, že bude líp,“ vysvětluje starosta Jan Netolický (nezávislý), proč si radnice lépe nerozmyslela svůj úvěr. S takovým vysvětlením ale nesouhlasí dva z devíti městských zastupitelů. Vadí jim, že o úvěru rozhodl starosta sám (měl na to právo) a teprve potom se obrátil na zastupitelstvo. „A nejen to, tajil nám korespondenci s fondem životního prostředí,“ rozčiluje se jeden ze starostových odpůrců Josef Jagr (DEU). Oba zastupitelé se pokusili starostu před rokem odvolat - neúspěšně. Proto na něho…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte