Je úterý 12. února po poledni a z přeplněné síně Obvodního soudu pro Prahu 6 se prodírá brýlatý stařík v baseballové čepici. „Bez komentáře,“ odbývá se širokým úsměvem všechny žádosti o vyjádření. Generálmajor StB na penzi Vladimír Stárek, bývalý šéf X. odboru politické policie („boj s vnitřním nepřítelem“), se právě dozvěděl verdikt: vinen. Podle soudu Stárek, jeho nástupce Zdeněk Wiederlechner a velitel pražské StB Zdeněk Němec (na vyhlášení verdiktu nepřišli) prokazatelně v letech 1978–85 řídili týrání, šikanování, věznění a vydírání odpůrců zdejšího komunistického režimu s cílem vyhnat je ze země - tzv. akce Asanace. Obhajobu, že disidenti odjížděli sami a rádi, označila předsedkyně senátu Kateřina Kohoutková za lživou. Stárek a spol. ovšem vyvázli s třemi roky vězení podmíněně. Soudkyně to vysvětlila „nevyléčitelnými chorobami“ všech tří pohlavárů (zdravotní posudky na jejich žádost utajila). Navíc podle ní od zločinů uběhla dlouhá doba. Jediná újma pro odsouzené tak spočívá v tom, že po dobu čtyř let musejí navštěvovat probačního úředníka, který je má podle zákona „vést k řádnému životu“ a chránit před nimi společnost.

Zvlášť zavilý nepřítel

Obžalovaných bylo původně pět: patřil mezi ně i Oldřich Mézl, náčelník StB Praha z let 1981–87, a sám komunistický ministr vnitra Jaromír Obzina, jehož rozkaz z 21. prosince 1977 celou vlnu represí zahájil. Soudkyně ale nechce o Obzinovi rozhodnout, dokud Nejvyšší soud nepotvrdí, že se na něj…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte