Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Ani přátelé nevěří, že za to nic nemám

Rámeček

RUT KOLÍNSKÁ se narodila 1953 v Havlíčkově Brodě v rodině evangelického faráře. Vystudovala dálkově etnografii a folkloristiku na FF UK. Patří k zakládajícím členkám uskupení Pražské matky, poslední desetiletí se věnuje především hnutí svépomocných organizací matek s dětmi, zvaných mateřská centra. Vybudovala síť mateřských center v ČR. Síť se stala členem Huairou komise OSN (která se snaží o zlepšení podmínek žen, rodin a obcí) a mezinárodního sdružení svépomocných skupin GROOTS. Podílela se i na vzniku Mezinárodní sítě mateřských center MINE, oceněné v listopadu Dubajskou cenu pro neziskové organizace. Rut Kolínská je vdaná, má pět dětí. Za svou činnost se stala nedávno českou kandidátkou na mezinárodní cenu Žena Evropy za rok 2002.

Jaké to bylo vyrůstat v rodině faráře?

Byla jsem jako nejmladší ze čtyř dětí jediná, koho otec viděl dorůstat od narození do dospělosti. Nepřerušilo to ani jeho totální nasazení, ani studium v cizině, ani jeho kriminál, což se u mých sourozenců nedalo říci. Nebyl se mnou jen jeden rok, který strávil na psychiatrii, když ho Státní bezpečnost v roce 1958 přemlouvala ke spolupráci. Nikdy se však nezbavil pocitu, že byl nechtěně brzdou studií svých dětí.

Vy jste ale nakonec vystudovala.

Až sedm let po maturitě jsem se dostala na dálkové studium etnografie a folkloristiky. To už jsem měla první dítě, které jsem vychovávala sama, a tak jsem se musela živit. Byla to doba tvrdé normalizace,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.