Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Daň z přidané hlouposti

Není DPH jen Daň z Přílišné Hlouposti, hlouposti politiků? Úspěšnost výběru DPH není oslňující, plná čtvrtina peněz se do rozpočtu vůbec nedostane (MF Dnes, 7. 1. 2002). Přitom existuje jiný způsob výběru téže daně, který je ve všech ohledech lepší než současný systém DPH. Navíc prostředky, o které dnes rozpočet takto přichází, nejsou ani ony známé nedoplatky. Jsou to především peníze, o kterých stát ani není schopen zjistit, že by je měl skutečně vybrat. Jedná se o tzv. vratky při fiktivních exportech či převodech zboží mezi jednotlivými sazbami. Tyto daňové úniky spojené se stávajícím systémem výběru DPH odhadují finanční úřady na 50 miliard korun ročně. O daních se dříve používalo rčení „co peklo schvátí, nikdy nenavrátí“. Ne tak dnes. DPH se při prodeji zboží mezi firmami vybírá a zároveň vrací jako na kolotoči. Tato byrokratická složitost postrádá racionální základ. A samo vracení celé vybrané DPH při vývozu je přímo výzvou k pokusům o fingovaný export. Již slavný John Stuart Mill v polovině devatenáctého století v Základech politické ekonomie posuzoval (ne)vhodnost daně nejen podle rovnosti poplatníků, ale též podle složitosti a úspěšnosti výběru. Systém, který je nejen složitý, ale umožňuje, aby ztráty vzniklé při jeho výběru tvořily čtvrtinu vybraného objemu a vedly k obohacení některých „poplatníků“, určitě nesplňuje ani jeden požadavek. Je proto nejen zcela nevyhovující, ale špatně navržený už ve svých základech. Přitom existuje elegantní řešení, které nejen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.