Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Opustíš-li mne, zahyneš

Ministr práce Zdeněk Škromach nakročil k historické misi. Vyhlásil boj lidem, kteří neoprávněně berou sociální dávky. Pokud by měl úspěch, znamenalo by to vítanou úsporu ve státní kase. Je tady ale problém: podezření, že ministr blafuje. Že mu nejde o poctivý systém, ale o trest pro předem vybrané oběti.

Pozor, zneužití

Státní sociální podpora se loni vyšplhala na dvaatřicet miliard korun, což dvakrát převyšuje zdejší rozpočet na vysokoškolské vzdělání a čtyřikrát roční příděl na kulturu. Souhrnná suma za jedenáct sociálních dávek – od příspěvku na dítě, dopravu a nájemné přes porodné až například k pohřebnému – navíc stále stoupá. Od roku 1995 se zvedla o sedm miliard. Snahu o škrty v této kapitolce ohlásil ministr Škromach poprvé minulý měsíc. „Dávky jsou zneužívány žadateli o azyl, kteří si po roce najednou vzpomenou, že je potřebují, a dají si je vyplatit zpětně. Vzniklá škoda jde do stovek milionů korun,“ řekl novinářům. To vyvolalo otázky. O jaké „škodě“ je řeč? Čím ji opožděný výběr působí a jak ministerstvo zjistilo, že na vině jsou právě „žadatelé o azyl“? „No pokud někdo bere podporu třeba v Británii a rok nepotřebuje dávky, tak je asi nepotřebuje,“ říká k tomu ministr Škromach. „A pokud si za rok vzpomene, že je najednou potřebuje, je to zneužívání.“ Potíž je ale v tom, že ministr nemůže své odhalení podepřít žádnými čísly. „Zpětně jsme loni vypláceli zhruba…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.