Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Svět za okny kavárny poblíž redakce uvízl v šedi pozdního listopadu jako leklá ryba v kalné tůni, náš stolek však žil očekáváním bouří. Necelé dva kilometry vzdušnou čarou odtud se shromáždil výkvět planetární moci. Dalo se předpokládat, že se v Praze hemží anarchisti, teroristi či agenti tajných služeb. U baru kdosi vyprávěl, jak včera nesl své známé, jež si zlomila nohu, zabalené francouzské hole. Po cestě je musel třikrát rozbalit před policejními hlídkami, které dlouze zkoumaly, kde mají spoušť a jak se z nich střílí.

Ulice zely prázdnotou a v kavárně seděli docela běžní hosté, vesměs půvabné studentky, které ovládají mnohem jemnější formy terorismu než vousáči z al Kajdy. Kde se ti teroristé hemží? Nesedí náhodou u mého stolu v maskách přátel? Zdálo se mi, že v jejich tvářích nacházím až dosud skryté zločinecké rysy. Kolega Zbyněk vyhlížel zavile, kolegu Tomáše zdobil vous fundamentalistického střihu a filozof Zdeněk mohl být stejně tak dobře veterán tajných služeb jako ideolog nejpermanentnějších revolucionářů. Setkal jsem se s jejich pátravými pohledy. Ani já zřejmě nevypadám jako neviňátko. Ale pak se ve dveřích objevil kolega Jaroslav, který se právě vracel z investigativních toulek po městě. „Všude je božský klid,“ hlaholil. „Žádná auta, chodníky skoro prázdné. NATO by mělo v Praze zasedat napořád!“

Město působilo jako leklá ryba i v podvečer. Zaskočil mne pocit, že by mi nějaké šetrné a přiměřené vzbouření, jež by oživilo tu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.