Minulý týden konkurzní správce Tomáš Homola oficiálně oznámil, že na třetí pokus prodal pražskou Chiranu. Po více než třech letech se tak uzavírá případ neobvyklého bankrotu, během nějž se správci podařilo oživit zcela skomírající podnik (viz Respekt č. 38/2000). Chirana, jediný tuzemský výrobce rentgenů, má oproti stavu na počátku konkurzu trojnásobný obrat, nové vývojové oddělení a třikrát víc objednávek, než vůbec stačí uspokojit. Od minulého měsíce má i nového vlastníka: společnost Senap Trade za ni zaplatí necelých padesát milionů korun.

Dojili ji na krev

Chirana byla privatizována kuponovou metodou a následně vystřídala řadu majitelů. „Každý z ní kus vytuneloval. Dojili ji na krev,“ říká odborový předák Milan Krupička (50), který v podniku dělá už třiatřicet let. Posledními v řadě se v polovině roku 1997 stali Miroslav Masopust a Daniel Cekul. Ti založili podnik s takřka totožným názvem Chirana Modřany a do něj přesměrovali většinu tržeb. Navíc se objevila tajemná firma Chirana Hol-dings se sídlem na Bahamách, která od původní Chirany inkasovala milionové sumy za blíže neurčené poradenské služby. V červnu 1999 přišel zákonitě bankrot.

Podnik měl tou dobou na krku dluhy za 400 milionů, výroba stála a zbylých 120 zaměstnanců bylo už tři měsíce bez výplat. „Čekali jsme, že teď půjdeme definitivně na dlažbu,“ vzpomíná odborář Kořínek.

45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte