Jozef Majský ve vazbě? Tak to je další slibná zpráva ze Slovenska. Obskurní miliardář měl pověst muže, který je nahoře za každé vlády, a ve své bratislavské vile-pevnosti, zdobené loveckými trofejemi z Afriky, se nikdy před návštěvou neopomněl zmínit o svých kontaktech na politiky, diplomaty a tajné služby. Obchoduje se vším možným včetně zbraní, typově připomíná Čekana či Stehlíka (tj. dětsky chlubivý hochštapler a notorický dlužník Fondu národního majetku), avšak s orientálním šarmem. Teď ho Slováci obviňují z podvodu a zločinného spiknutí po jarním pádu tamních pyramidových fondů. Majský se podílel na obchodech s fiktivními pohledávkami, při nichž z fondů odpluly poslední peníze (pro českou policii: nápadně podobný postup byl použit v případu KTP Quantum, viz Respekt č. 24/2002). Minulé pondělí Majský nepřišel k výslechu, odpoledne ho chytili s manželkou na přechodu do Rakouska, v pátek soud uvalil vazbu. Zní to dobře - ale na Slovensku nebyl ještě žádný velký tunelář odsouzen.

•••

Odkud vzejde růst? ptá se zvláštní příloha Wall Street Journalu z 18. října a hned také názorně odpovídá: na titulní straně má globus s rudou gerberou rašící z Číny. I v době, kdy se celá světová ekonomika a její tradiční pilíře v čele s Amerikou potýkají s oslabením, se najdou regiony a obory, do nichž se vyplatí investovat. Regionálně je to jasné: Čína hlásí letos…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte