Bomba odpálená v pátek 11. října v nákupním středisku Myyrmanni na helsinském předměstí Vantaa změnila Finům v jediném okamžiku představu o bezpečném Severu. Při útoku zemřelo sedm lidí včetně jednoho dítěte a přes osmdesát osob utrpělo zranění. Mezi mrtvými byl i pachatel útoku, 19letý student chemie na Helsinské univerzitě Petri Gerdt. Bomba explodovala v 19.36 hodin v centrální chodbě přízemí nákupního střediska. Očití svědci líčili, jak nejprve slyšeli ohlušující výbuch a po něm se prostor zaplnil skleněnými střepy a betonovým prachem. Část lidí utíkala v panice ven z budovy. Na zemi polehávali zranění a všude bylo množství krve. Pět lidí výbuch zabil na místě, dva další podlehli zraněním později. Po brocích a střepinách zůstanou mnohým očitým svědkům trvalé následky.

Petri, proč

Finy, zvyklé na bezpečný a poklidný život, tragédie šokovala: uprostřed běžného pátečního večera najednou začaly televize a rozhlas vysílat mimořádné zpravodajství jen o výbuchu ve Vantaa. Zpočátku se policie domnívala, že šlo o náhodný výbuch plynu, ale brzy se zjistilo, že příčinou byla odpálená bomba. Útok okamžitě probudil celou zemi. Finská vláda se sešla na krizovém jednání, prezidentka Tarja Halonenová událost odsoudila a ještě téhož večera se zvýšila ostraha na finských hranicích. Lidé si jen stěží uvědomovali, co se vlastně přihodilo. Premiér Paavo Lipponen ve svém prohlášení označil pumový útok za teroristický čin a jeho slova se často citovala v zahraničí…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte