„Byla v tom spousta něhy a síly zároveň, opravdu to na mě zapůsobilo,“ říká dnes 24letá Daniela Opočenská o pomníku k poctě bratří Čapků na pražském náměstí Míru. „Když jsem pak poznala autora objektu, to mi bylo sedmnáct, okouzlil mě stejně jako jeho dílo,“ dodává manželka známého sochaře Pavla Opočenského, obviněného v létě ze sexuálního zneužívání nezletilých. Manželé Opočenští se vzali v roce 1996, Daniele bylo osmnáct, jejímu muži čtyřicet dva.

Proti komunistům a skinheadům

Opočenský byl zatčen koncem července letošního roku. Rodiče dvanáctileté dívky na policii vypověděli, že jejich dceru a její stejně starou kamarádku zavedl nějaký starší muž do svého bytu, donutil je svléct se do spodního prádla a pak před nimi onanoval. Poté jim dal pět set korun a poslal je domů. Policii nedalo příliš práce Opočenského vypátrat, i když si dívky přesně nepamatovaly dům, ve kterém se vše událo. Sochař byl totiž za podobný čin obviněn už v roce 1996. Všechno se zdálo jednoduché - kriminalisté dopadli pedofila. Jenže následný znalecký posudek jednoznačně řekl, že Opočenský není pedofil a netrpí ani jinou sexuální úchylkou. „Jde o osobnost s rysy nezdrženlivosti a impulzivity, emocionalita je méně strukturovaná a kontrola pudových tendencí snížená,“ stojí v psychiatrickém a psychologickém posudku. Zjednodušeně řečeno, Opočenský se nevejde a nikdy se nevešel do hranic konformního jednání. Občas přitom překračuje hranice běžné lidské slušnosti, překročil i…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2732

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte