Kdo dělá nejlepší hamburgery na světě? Každý z mnoha řetězců rychlého občerstvení samozřejmě tvrdí, že k dostání jsou právě v jeho prodejnách. Jen jeden z nich si to však téměř vetkl do svého názvu: Wendy's Old Fashioned Hamburgers, zkráceně Wendy's. Zdá se, že za pravdu mu v poslední době dávají i čísla. Zatímco tržní podíl symbolu rychlého stravování - společnosti McDonald's - se ve Spojených státech neustále snižuje a jeho akcie letí strmě dolů (od listopadu 1999 do září 2002 poklesly z 45 dolarů na zhruba 18), kráčí Wendy's přesně opačným směrem. Za stejnou dobu totiž jeho akcie vzrostly z 22 na 32 dolarů.

Nedáme vám, co nechcete

Třebaže řetězec s poetickým názvem (volně přeloženo „hamburgery od Vendulky podle starého receptu“) v našich zeměpisných šířkách téměř nikdo nezná, patří k nejstarším na světě. Svou první restauraci otevřel v Columbusu (Ohio) již v listopadu 1969. Letitější jsou tedy už pouze McDonald's a u nás neznámá síť WhiteCastle, což připomíná poněkud opomíjený fakt, že ačkoli dnes většina lidí řetězce rychlého občer-stvení ochotně vnímá jako symbol americké kultury, jsou jejich kořeny nedávné a většina Američanů si dobře pamatuje dobu před jejich vznikem a masovým rozšířením. Zakladatel Wendy's Dave Thomas (zemřel v lednu tohoto roku) vsadil v podstatě na stejné principy jako McDonald's: rychlost a uniformitu. Pečlivěji si však ohlídal kvalitu, kterou vtiskl i do sloganu celého řetězce, jenž zní „Quality is our Recipe“ (naším…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte