Rodinný domek za městem a před ním rychlý vůz, který mě doveze do práce, za nákupy a kulturou. Standardní sen současného konzumu dokáže naplnit stále více lidí. Doma se mají dobře, jejich přání se ale plní na úkor dosud zachované zemědělské půdy a zbytků volné přírody. V Holandsku právě probíhá zkouška, jak se bude žít v zemi, kde většinu plochy pokrývá město a jeho satelity.

Domek u dálnice

Hned u dálnice mezi Rotterdamem a Haagem leží Ypenburg, kolonie jednopatrových řadových domků z cihel. Je dopoledne všedního dne, v ulicích se prochází několik žen s kočárky. Blízké parkoviště sousedí s dětským hřištěm a školou. Zahrádky a dvorky jsou od ulice odděleny vysokými dřevěnými ploty. Atmosféra tiché izolace, kterou dokresluje absence restaurací, obchodů a nabídky běžných služeb, kontrastuje se shonem opodál, kde bagry planýrují další stavební parcely. Není těžké se dovtípit, že kolonie vznikla teprve nedávno a lidé si podstatnou část věcí k životu obstarávají jinde. Nutně proto potřebují automobily. Je zbytečné se vyptávat, co tu bylo dříve. Hned za rozrytou částí s bagry se prostírá pole sevřené dálnicí a další zástavbou, jeho mezím kralují majestátní vrtule větrných elektráren. „Takový styl chceme změnit,“ komentuje sídliště podobná Ypenburgu Mirjam de Vries z ministerstva pro bytovou politiku. „Chceme, aby se všechny zásahy koordinovaly a vedla se diskuse, které plochy se hodí pro zástavbu a které nehodí.“ Její kancelář se nachází ve vysoké…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte