Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Zelení táhnou Evropou

Nejedno závažné politické rozhodnutí vzniká jako skica na ubrousku. Je tomu tak i u rakouských Zelených. Teprve nedávno Peter Pilz, jeden z nejznámějších proponentů této strany, načmáral na účtenku v restauraci, jak si představuje uchopení moci Zelenými v Rakousku: v eventuální rudo-zelené vládě by podle jeho představy měli být tři zelení ministři - v čele rezortů životního prostředí, financí a problematiky žen. To je známka velké změny a zvýšeného sebevědomí Zelených.

Od anarchie k disciplíně

Ještě před rokem by měly takové návrhy charakter neobratně spřádaných plánů. Nyní, šest týdnů před volbami do Národní rady, které proběhnou 24. listopadu, se jeví jako zcela realistické. Rakouští Zelení, od roku 1986 přítomní v parlamentu, jsou poprvé před volbami v roli nejen budoucí opoziční strany, ale i možné strany vládní. Zcela přesně jako v Německu by se mohli stát tím činitelem, který sociálním demokratům (SPÖ) obstará potřebnou většinu. Nyní se v průzkumech stabilně pohybují mezi 12 a 14 %, SPÖ se chce vyškrábat na 40 %. Jisté je tedy tolik, že konzervativní většinu mohou prolomit jen společně. Pro Zelené, kteří si museli dlouho nechat líbit výčitky, že provozují nepraktickou, do členské základny zahleděnou politiku pro menšiny, je to skvělá kariéra. Teprve v polovině 90. let prodělali ekologisté - dříve vysmívaní pro svůj alternativní životní styl - obrat k moderní straně politického středu. Rozloučili se s obstrukcemi i aktivismem a spřátelili…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.