Nejedno závažné politické rozhodnutí vzniká jako skica na ubrousku. Je tomu tak i u rakouských Zelených. Teprve nedávno Peter Pilz, jeden z nejznámějších proponentů této strany, načmáral na účtenku v restauraci, jak si představuje uchopení moci Zelenými v Rakousku: v eventuální rudo-zelené vládě by podle jeho představy měli být tři zelení ministři - v čele rezortů životního prostředí, financí a problematiky žen. To je známka velké změny a zvýšeného sebevědomí Zelených.

Od anarchie k disciplíně

Ještě před rokem by měly takové návrhy charakter neobratně spřádaných plánů. Nyní, šest týdnů před volbami do Národní rady, které proběhnou 24. listopadu, se jeví jako zcela realistické. Rakouští Zelení, od roku 1986 přítomní v parlamentu, jsou poprvé před volbami v roli nejen budoucí opoziční strany, ale i možné strany vládní. Zcela přesně jako v Německu by se mohli stát tím činitelem, který sociálním demokratům (SPÖ) obstará potřebnou většinu. Nyní se v průzkumech stabilně pohybují mezi 12 a 14 %, SPÖ se chce vyškrábat na 40 %. Jisté je tedy tolik, že konzervativní většinu mohou prolomit jen společně. Pro Zelené, kteří si museli dlouho nechat líbit výčitky, že provozují nepraktickou, do členské základny zahleděnou politiku pro menšiny, je to skvělá kariéra. Teprve v polovině 90. let prodělali ekologisté - dříve vysmívaní pro svůj alternativní životní styl - obrat k moderní straně politického středu. Rozloučili se s obstrukcemi i aktivismem a spřátelili…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte