Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

O Andrzeji Lepperovi, předákovi polských sedláků, odpůrci Evropské unie a šéfovi strany Sebeobrana (49 poslanců), dosud do českých novin pronikaly jen kusé zprávy o tom, kde zase uspořádal blokádu silnic nebo koho urazil. Ovšem rozhovor, který s ním vyšel v minulém týdeníku Euro, překonává všechna očekávání. Lepperovo Polsko by byla jakási obchodní pevnost („chceme uzavření hranic pro potravinářské a průmyslové zboží, které jsme schopni produkovat sami“). Bylo by opět velmocí v produkci lněných semínek jako před válkou, polské banky by povinně úvěrovaly rolníky a do EU by země nešla (s dnešními podmínkami vstupu „nebudeme souhlasit nikdy a budeme říkat lidem, aby hlasovali proti“). A komu se to nelíbí, je největší hlupák, jakého kdy Polsko nosilo. V Lepperových ústech zní podezřele i tak nevinná a poklidná činnost jako ekologické farmaření: EU by se podle něj od Polska měla jedině učit, jak pěstovat levně a zdravě bez hnojení, a bruselský komisař pro zemědělství Franz Fischler je „zaostalý, neboť jí tu západní chemii“. Zarážející na tom je, že tato slovní agresivita jde z úst šéfa třetí nejsilnější polské strany.

•••

Co je pojištění? Nic jiného než druh sázky: občan se sází proti instituci, zda nastane nějaká událost. Na straně instituce stojí profesionálové, teorie pravděpodobnosti, všechny důmyslné výpočty kurzů a sazeb, na její straně proto bývá i zisk. Ale jednou za čas i nejlepší propočty selžou - jako v případě srpnové velké vody, kdy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.