Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Pravice nad propastí

Václav Klaus končí v čele občanských demokratů, protože prý chce být prezidentem. V politice ale jen málokdy existuje tak jednoduchá rovnice. Na Klausově kandidatuře něco nesedí: šéf ODS musí přece vědět, že jeho šance jsou téměř nulové. Vysvětlení Klausova odchodu tak bude jinde. Možné jsou dvě varianty. Za prvé se chystá úplně stáhnout z politiky, za druhé si oklikou připravuje cestu k dohodě se zemanovským křídlem ČSSD a plánuje další návrat k moci. Z hlediska české budoucnosti je lepší model č. 1.

Já odcházím

Klaus odchází (zřejmě) po dvanácti letech ze stranické politiky. Deníky většinou psaly, že se tak ztrácí živý symbol devadesátých let. To je možná Klausovo přání, aby byl tak hodnocen. Střízlivý obraz reformátora ale vypadá jinak. Klaus prosadil počátkem 90. let v Česku volný trh podle doporučení washingtonské deklarace, sepsané předními ekonomy jako návod pro bývalé země sovětského bloku. To byl jeho historický úkol, který také splnil. Nadšení pro volný trh ale propadl natolik, až začal dělat neuvěřitelné chyby. Nedokázal pro sebe ani pro druhé vyvodit odpovědnost za nepovedenou privatizaci, neprůhledné financování ODS, opoziční smlouvu, za vzedmutí nacionalismu, prohrané volby atd. Klaus proto není politický titán, protože ten neutíká před přímým střetem ihned, když se ve straně objeví první jen trochu nebezpečný kandidát, jakým je teprve čtrnáct dnů moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský. Klaus se prostě bojí porážky ve straně,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.