Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Náznaky tání

V čínské politice vůči tibetské exilové vládě v indické Dharamsale se po letech tvrdé linie začínají objevovat vstřícné signály. Je to příznak nadcházejícího tání, nebo jen taktické manévrování před listopadovým sjezdem Komunistické strany Číny? Minulý měsíc zavítali do Pekingu a Lhasy dva blízcí spolupracovníci tibetského dalajlamy Lodi Gyari a Kelsang Gyaltsen. Čínské oficiální zdroje o nich hovořily jako o „tibetských emigrantech, kteří se vracejí do vlasti navštívit příbuzné a poutní místa“, ale de facto šlo o první formální návštěvu dalajlamových emisarů na čínské pevnině od roku 1984. Oba lamové se mezi návštěvami u příbuzných stihli setkat s řadou čínských a tibetských představitelů. Tato ojedinělá mise byla navíc letos jen posledním v řadě vstřícných gest Pekingu: od počátku roku bylo propuštěno šest významných tibetských politických vězňů, v červenci navštívil Lhasu dalajlamův starší bratr a čínské úřady, obvykle citlivé na jakoukoli mezinárodní publicitu kolem Tibetu, zorganizovaly letos hned dvě řízené výpravy zahraničních novinářů do Lhasy. V tisku se začaly množit spekulace, že se Peking odhodlává k revizi své tibetské politiky. Někteří pozorovatelé soudí, že se tak čínský prezident Ťiang Ce-min snaží zajistit si lepší karmu pro svou osobní derniéru, nadcházející státnickou návštěvu na texaském ranči prezidenta George Bushe. Na lepším mezinárodním image čínské vlády v Tibetu má jistě zájem i jeho designovaný nástupce Chu Ťin-tchao, který jako stranický…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.