Připojený a nepřipojený svět, tedy technologicky vyspělý Západ a chudá Afrika, se letos v září poprvé setkaly na slavném festivalu nových technologií a umění „Ars Electronica“ v Linci. Nejen svým paradoxním názvem Un/Plugged (Bez připojení) festival překonal sám sebe. Největší přehlídka technofilního umění totiž letos poprvé rezignovala na představu technologie jako prostředku blahobytu a spásy a obrátila se k Africe a dalším chudým částem zeměkoule, pro něž jsou nové informační technologie jen dalším důkazem narcismu západního světa a jeho nevšímavosti k problémům ostatních. Chyběly okázalé a drahé instalace a hlavní otázkou letošního ročníku už nebylo, kam technologie směřují a jak změní náš svět, ale jak jejich pomocí bránit práva těch, kteří nejspíše nikdy nebudou mít podobné možnosti, protože umírají hladem. Pokusy bojovat pomocí internetu za práva někoho, kdo nemá ani elektřinu, ovšem vyzněly často paradoxně i směšně. Důkazem marnosti a skrytého pokrytectví takových snah je ostatně i samotný festival, na kterém byl jen nepatrný počet umělců a návštěvníků z Afriky.

Africké recyklace

„Připojení“ na tomto festivalu vlastně ztratilo svůj technický význam, který označuje přístup na světovou počítačovou síť, a stalo se metaforou solidarity a vztahu, jejichž nedostatek kritizovaly africké exponáty. Nejlépe se to podařilo nigerijskému umělci Emeku Udembovi v instalaci World White Walls (Bílé zdi světa), která ironizuje zkratku pro světovou síť…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte