Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

I Schröder může mluvit o dekretech,

Říká se, že Češi a Poláci si oddechli, když volby nevyhrál Edmund Stoiber, který měl větší zájem o osud vyhnanců z těchto zemí. Platí to i pro českého ministra zahraničí?

Je možné, že si hodně Čechů i Poláků nad výsledkem parlamentních voleb oddechlo. Ale nevidím věc tak dramaticky. Témata spojená s vyhnanci z tzv. německého Východu neměla v předvolební kampani skutečný politický význam, protože země musí čelit vážnějším problémům, jako jsou nezaměstnanost, přetíženost sociálního systému, daňová reforma apod. V Bavorsku se možná dost lidí o problémy sudetských Němců zajímá, ale v Hannoveru či Brémách již o nich prakticky nevědí. Rozlišujme koneckonců i mezi sudetskými Němci. Úzkostnými úvahami, zda sudetští Němci - obecně vzato - volbami získali či nikoli, jen dokazujeme, jak lpíme na minulosti.

Čím může prospět Gerhard Schröder při vstupu Čechů do Evropy?

Staronový kancléř se jednoznačně zasazuje o naše přijetí do EU. Němečtí politici jsou si navíc vědomi politického a hospodářského přínosu, který pro ně rozšíření EU také o sousední státy bude znamenat.

Můžete vyloučit, že kancléř požádá, aby se Češi před vstupem do EU nějakým způsobem distancovali od Benešových dekretů?

Samozřejmě nevylučuji, že i kancléř Schröder bude v nějaké souvislosti o prezidentských dekretech z roku 1945 hovořit. Rád bych však zdůraznil, že on a jeho vláda vždy vycházeli v otázkách spojených s minulostí ze společné česko-německé deklarace z ledna…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.