Svět se ohlíží po tragických událostech z 11. září 2001 a bilancuje vývoj z nejrůznějších hledisek. Zajímavý pohled nabídl v uplynulém týdnu William Thompson, pokladník města New York. Podle jeho analýzy teroristické útoky stály newyorskou obec 85 až 93 miliard dolarů. Například zhruba 20 miliard bude stát výstavba nových budov a oprava poničené infrastruktury, městská pokladna přišla o 3 miliardy na nevybraných daních, bylo ztraceno 83 tisíc existujících a 62 tisíc potenciálních pracovních míst, která by byla vytvořena, kdyby město nepřišlo o 120 milionů čtverečních metrů kancelářských prostor. Proto se mnohé korporace z Manhattanu odstěhovaly a exodus stále pokračuje. Skutečná cena, kterou Spojené státy zaplatily za útoky, bude však zřejmě mnohonásobně vyšší. Vedle rozsáhlých škod finančních jde o škody emocionální i morální. Avšak s tím, jak se zaceluje jizva na těle New Yorku a Washingtonu, hojí se i rány na duších postižených. Nejrůznější variace na téma války proti terorismu jsou sice stále důležitou a pravidelnou součástí zpráv, zpravodajským kanálům typu CNN nebo Fox News však už nedominují. V posledních měsících uvolnily místo účetním skandálům, hospodářským potížím a poněkud „lehčím“ tématům, jako jsou únosy dětí. Rok poté je Amerika sice ostražitá, ale život jejích obyvatel se víceméně vrátil do normálu.

V jednotě je síla

Po teroristických útocích z 11. září zachvátila Spojené státy spontánní vlna patriotismu, srovnatelná s…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte