Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Na semináři o médiích v posluchárně pražské filozofické fakulty vysvětloval před pěti lety Vladimír Železný, jak se dělá obraz světa. Z obrovitého materiálu, který má televize k dispozici, se prý dá vybrat a sestříhat bezpočet různých, ba protichůdných verzí, nutné je však sestavit takovou, která diváka nejvíc dojme, vzruší a pobaví. Nejde přitom o ledajakého diváka, ale o většinového, který je odvozen z průzkumů. Umělý obraz světa pro umělého diváka připravují reálné subjekty - ředitel televize se svými střihači. Při těchto slovech se televizní magnát tvářil bohorovně, reálně však nepůsobil. Připomínal spíš kreslenou figurku z nějakého televizního seriálu.Umělé světy, zvlášť ty úspěšné, mají nebezpečnou gravitaci. Dryjáčnická poetika Novy jako by v následujících letech pohltila i svého demiurga. Kolik jen dobrodružných zápletek nabídl publiku jeho vlastní osud? Všechny jsou jaksi dvojznačné, opakovaně uzavírané a znovu otevírané, dráždivě nerozuzlené. Zrady, politické intriky, nařčení z miliardových podvodů, nákupy obrazů i jejich konfiskace, rvačky bodyguardů, protikladné soudní verdikty, étos liberalismu i pachuť podsvětí. Vždyť je to vlastně úžasný biják s vysokou sledovaností nejen na Nově, ale ve všech médiích. V hlavní roli ředitel! Kdo to však stříhá?Nedávná krádež Chagallova obrazu „Jákobův žebřík“, který Železnému visel vedle ložnice, je v celé feérii událostí spíš podružnou, z estetického hlediska ji však pozoruhodně prohlubuje. Do akční story se tak zapojil…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.