Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Diskuse

Co skrývá lebka

„Sahelanthropus je zkrátka zajímavý nový primát, ale žádná senzace,“ tvrdí kolega Zrzavý ve svém komentáři (Pračlověk z Čadu, Respektč. 30/2002) k nálezu nové stopy po pravěkých předcích člověka. Připomeňme, že jde o nález starý zhruba 6–7 milionů let, a může tak být stopou po dosud nejstarším známém předku člověka. A to už se samo o sobě snad senzací nazvat dá. Nakonec akademický slovník vymezuje senzaci jako „silný podiv veřejnosti způsobený nějakou mimořádnou, neočekávanou událostí“ a jedním z měřítek zájmu je i zveřejnění v prestižních časopisech a denících.

Nadprůměrně vášnivá věda

Paleoantropologii Jan Zrzavý představuje jako vědu „nadprůměrně vášnivou“, což může vyvolat dojem, že zájem o nový nález je výplodem nekontrolovaných emocí. Z historie vědy však můžeme doložit, že vášnivé jsou snad všechny vědní obory. Zvláště pokud vědci narazí na něco nepředvídatelného nebo radikálně nového, co už není jen „řešením hádanek“, ale vyvolá střet se stávajícími názory. Že to nekončí jen u emotivně zabarvených názvů, jak zmiňuje kolega Zrzavý, ale má to i osobní důsledky, dokládá třeba filozof Zdeněk Neubauer na příkladu badatele Paula Kammerera (1880–1926), kterého kolegové - konkurenti na poli zápasu o vědeckou „pravdu“ - dohnali až k sebevraždě. Jeho provinění? Experimentálně dokládal, že dědičné mohou být i získané vlastnosti, což odporovalo darwinistickému modelu vývoje druhů.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.