Antropologové dávno vědí, jak důležitým stmelujícím prvkem jsou pro společnost tradiční slavnosti. Jelikož nabízejí i výbornou příležitost k poznání kulturních zvyklostí a rituálů, není divu, že jsou intenzivně studovány. Bezpochyby poučný byl v tomto ohledu i jedinečný antropologický dokument vysílaný během celého silvestrovského večera televizí Nova.

Iniciační rituály

Pořad pečlivě zmapoval rituální oslavy konce kalendářního roku jistým kmenem z České kotliny, jehož příslušníci se během nich zčásti předváděli na jakémsi pódiu a zčásti seděli okolo něj v hledišti. Pozorování protagonistů oslav bylo pro část Čechů nezvyklým pohledem na skupinu domorodců, se kterými má kromě jisté jazykové příbuznosti máloco společného. Jako příklad lze uvést verbální podněty spouštějící všeobecné veselí a výbuchy smíchu, které byly pro kulturu tohoto kmene zcela specifické a do ostatních českých societ nejspíš nepřenosné. Nechme však ironii stranou a věnujme se zajímavé otázce, která se v souvislosti se zmiňovanou estrádou nabízí: kolik kultur spolu vlastně v České kotlině koexistuje? Viděno z ptačí perspektivy jistě jenom jedna, udržovaná společným jazykem. Při bližším ohledání jich ale nalezneme nespočet. Mnohé z nich přitom přesahují hranice češtiny a rozprostírají se po celé zeměkouli. Například řekněme čeští, britští a brazilští bankéři, kuřáci marihuany, výzkumníci studující leukémii, fanoušci fotbalového klubu Manchester United či čtenáři Umberta Eca a…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte