Jít podepsat nebo ne – toto dilema budou tento týden řešit miliony Rakušanů. Na obecních a městských úřadech na ně od pondělka čeká petice s názvem „Veto proti Temelínu“. Jihočeská jaderná elektrárna zůstává trnem v oku drtivé části obyvatel alpské republiky, ač většina z nich podle průzkumů veřejného mínění nevěří, že by se provozu Temelína mohlo zabránit.

Komu nedá atom spát

Bruselská dohoda, s jejíž pomocí se koncem loňského roku Praha a Vídeň pokusily ukončit spor o zprovoznění elektrárny, na odporu Rakušanů proti atomové energii nic nezměnila. Lidé proto víceméně nenachází nic rozporuplného na tom, že podpisem vládu vyzvou, aby blokovala vstup Česka do Evropské unie. Text, pod který se budou podepisovat, je tento: „Spolkovým ústavním soudem je nutné zajisit následující: orgány, kompetentní podle spolkové ústavy, se zmocňují k uzavření státní smlouvy o vstupu Česka do Evropské unie, jakmile bude předloženo mezinárodně právně závazné prohlášení Republiky Česko, že trvale odstaví jadernou elektrárnu Temelín, a toto odstavení bude skutečně provedeno.“ Nechme stranou chybu ohledně oficiálního názvu „Republika Česko“. Temelín nedává spát hlavně ultrapravicové vládní straně Svobodných (FPÖ). Strašák se jménem jihočeské vesnice se navýsost hodí do populistické politiky této strany, jež v honbě za voliči těží z vytváření a utužování pocitu strachu z čehokoli – zejména všeho nového, neznámého, netradičního, snad nejvíc ale cizího. Tlak na…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte