Týden před volbami se tisková mluvčí Hnutí Duha Karolína Šůlová v Respektu zamýšlela nad vztahem jednotlivých politických stran k životnímu prostředí (Jako čert kříži, Respekt č. 24/2002). Citovala žebříček poslanců podle toho, jak hlasovali pro zákony týkající se životního prostředí. „Nejzelenější“ prý je Koalice, na „kazisvětských“ posledních místech naopak stanuli občanští demokraté. Žebříček sestavil a před volbami publikoval Zelený kruh, sdružující dvacítku tuzemských ekologických organizací. Na první pohled přísně objektivní hodnocení ale obsahuje zásadní systémovou chybu: není založeno na faktech, nýbrž na ideologickém vidění světa.

Třikrát naopak

Za prvé: při projednávání atomového zákona poslanec Kořistka požadoval, aby ekologická hnutí získala statut účastníků stavebního řízení. To by jim dalo možnost zdržovat výstavbu ekologicky šetrných jaderných elektráren (jen Temelín ušetří třináct vlaků uhlí a čtyři vlaky vápence denně). ODS byla proti, Koalice návrh podpořila. Z hlediska autorů brožurky Koalice hlasovala ve prospěch životního prostředí, ačkoli její poslanci zvedli ve skutečnosti ruku pro další zbytečné drancování severních Čech a Českého krasu. Za druhé: při projednávání zákona o obalech navrhl poslanec Ambrozek spolu s Hnutím Duha tak vysoký podíl jejich recyklace a znovupoužití, že by to de facto vedlo k nucenému znovuzavedení vratných lahví. ODS hlasovala proti.…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte