Polský ministr financí Marek Belka v úterý podal demisi, neboť se po osmi měsících ve vládě cítí „vyhořelý“. Odborná veřejnost jeho odchodu lituje: profesor Belka podporoval přijetí eura nejpozději v roce 2007 a bránil centrální banku před drsnými útoky předsedy vlády (musíme připustit, že Leszek Miller se v tomto směru chová ještě hůř než Miloš Zeman). Inspirativně zní i „Belkova doktrína“: v levicové vládě prosadil, že veřejné výdaje smějí každý rok vzrůst nanejvýš o jeden procentní bod nad inflací. Belkův odchod ostatně leckdo vysvětluje tím, že Millerův kabinet v návrhu na příští rok překročil tento limit o tři miliardy zlotých (22 miliard korun). A ještě jedna věc: Gazeta Wyborcza o končícím ministrovi jen tak mimochodem podotýká, že ve svých 49 letech má za sebou stáže na univerzitách v Chicagu, New Yorku a na Londýnské ekonomické škole. Belka je i na polské poměry výjimečný, ovšem jeho nástupce hledala tamní levice mezi svými profesory ekonomie. V ČSSD nenašli po Mertlíkovi lepšího ministra financí než odborářského ekonoma. Vystřídá ho 31letý absolvent brněnských práv. A mohlo být i hůř.

•••

Tak se nyní podívejme, jak se 31letý právník Bohuslav Sobotka chystá na funkci. Své představy vylíčil v rozhovoru pro ČTK, z nějž ve čtvrtek přinesly výtah všechny noviny (jen Právo tomu říká Vlastní zpráva). Znovu se přihlásil ke Grégrově plánu na spojení ČEZ s distributory elektřiny, což nakonec schválil i Fond národního majetku. (Pokolikáté…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte