Tropické vedro v tanzanské Arushi obvykle dosáhne vrcholu brzy odpoledne, tedy zrovna ve chvíli, kdy se po polední přestávce do soudní síně zdejšího tribunálu pro zločiny spáchané před osmi lety ve Rwandě začnou navracet právníci a v doprovodu strážců i obvinění. Tentokrát se má ze svých činů zodpovídat bývalý rwandský ministr informací Eliezer Niyitegeka - vysoký, dobře živený padesátník, jehož obličej zdobí brýle se zlatými obroučkami. Zatčen byl před třemi lety, jeho proces ale odstartoval až letos v červnu.

S rychlostí šneka

Odpolední jednání má brzký závěr. Kvůli novým emigračním opatřením rwandské vlády v metropoli Kigali nepřicestovali ze Rwandy svědci, pro které tam OSN vyslalo letadlo. Soudcům nezbývá než proces s Niyitegekou odložit. Sluchátka pro posluchače za skleněnou přepážkou ohluchnou, právníci a vyšetřovatelé balí kufříky. Tribunál v Arushi často čelí kritice, že je nevýkonný, přestože jej živí tučné sumy dolarů. Funguje už sedm let a dosud vynesl jen osm verdiktů. Nyní ale může vinu za svou pomalost svalovat na neochotu rwandských úřadů - od 10. června byl z podobného důvodu jako v případě Niyitegeky už sedmkrát odročen proces se šesti strůjci masakrů v jihorwandském městě Butare. Současnou rwandskou vládu a tribunál v Arushi sice pojí společná snaha o potrestání genocidaires, tedy strůjců a pachatelů bleskové genocidy, při níž extremisté z vládnoucího kmene Hutuů během deseti týdnů v roce 1994 povraždili a umučili 800 tisíc…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte