Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Diskuse

Zaplať a surfuj

Převratná řešení a největší vynálezy internetu jsou zadarmo, tvrdí v knize The Hacker Ethic and the Spirit of Information Age (Hackerská etika a duch informačního věku) internetový filozof Pekka Himanen. Jeho kniha, o níž referoval Václav Cílek (Všechna počítačová moc patří lidu, Respekt č. 23/2002), však na internetu k dispozici není a nelze si ji odtamtud ani zadarmo stáhnout - leda by k ní čtenáři pomohl nějaký hacker. Zato si ji našinec může objednat třeba na Amazonu za částku kolem 10 liber, s poštovným a balným dvojnásobek, a čekat týdny, než mu ji hlemýždí pošta doručí. Na první pohled paradox: zásadní kniha o internetu není k sehnání na síti a zadarmo, ale jen v tištěné podobě a za peníze. Rozpor je to ale jen zdánlivý.

Síť jako upoutávka

Tištěná kniha je stále žádanější produkt než její elektronická obdoba. Je to dáno i tím, že klasická kniha je po pěti stoletích od Gutenbergova vynálezu přivedena jako produkt do stavu jakési uživatelské dokonalosti. Nejde jen o pohodlnost čtení v porovnání se stávajícími monitory či displeji, ale i o estetický zážitek listování papírovými stránkami. Učinit z čtení e-knihy podobně komfortní záležitost by sice v dohledné době mělo usilovně vyvíjené elektronické čtecí zařízení, které má vypadat jako list z tvrdšího papíru, i tak lze ale pochybovat o tom, že by klasická kniha byla vlivem nástupu podobného výrobku vytěsněna.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.