S ukončením úklidových prací v místech, kde stávalo před 11. zářím 2001 Světové obchodní středisko v New Yorku, je stále aktuálnější diskuse o tom, co se bude dít na místě tragédie. Existují desítky propracovaných návrhů na novou výstavbu a renomovaní architekti se předhánějí ve výrobě futuristických koláží. Rozhodnutí o budoucnosti Ground Zero by mělo padnout v červenci a začíná se vynořovat několik pravděpodobných verzí.

Postavme to znovu

Poslední slovo v rozhodování o budoucnosti pozemků bude mít newyorský magnát v oboru realit Larry Silverstein. Ten totiž vlastnil pronajímací práva k bývalému Světovému obchodnímu středisku a rozhoduje i o jakékoli stavební činnosti na pozemku. Silverstein se již několikrát nechal slyšet, že by na Ground Zero rád postavil nové středisko skládající se ze dvou až čtyř věží podobné výšky, jako byly ty bývalé, a jeho architekti vypustili do oběhu několik návrhů. Z pochopitelných důvodů prosazují variantu, která má z obchodního hlediska největší návratnost. Pietní parčík s památníkem obětem teroristického útoku je sice snem mnoha obyvatel dolního Manhattanu, účty za devětadevadesátiletou nájemní smlouvu však nezaplatí. Toto řešení však má i své slabé stránky. Nové stopatrové věže by se opět staly teroristickým cílem číslo jedna a to by se bezpochyby odrazilo ve výši pojištění stavby - zřejmě by dosáhlo astronomické výše. Od počátku května se sice buduje jedna z menších částí střediska, tzv. budova 7, a…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte