Kdo se chce poučit o vývoji Japonska ve 20. století a o příslušné roli císařské rodiny, může sáhnout po obsáhlé monografii amerického profesora, působícího na Sophia University v Tokiu, Herberta P. Bixe Hirohito a vznik moderního Japonska, jež se v překladu Zdeňka Hrona objevila na českém trhu. Co do hloubky zpracování i šíře záběru se řadí k tomu nejlepšímu, co u nás bylo o Japonsku v posledních letech publikováno. Smrt císaře Šówy v roce 1989 jako by strhla závoj, jímž byla jeho postava po desetiletí halena. Otevřela prostor pro mnohem otevřenější diskusi o jedné z nejpalčivějších otázek současných dějin Japonska, totiž o jeho válečné odpovědnosti.

Podlehl horečce války

Z diskuse, do níž se zapojili japonští i západní historikové, vznikla celá škála prací - od populárních po vědecké. Profesor Bix na své knize pracoval deset let a její vydání roku 2000 vyvolalo mezi historiky velmi živé souhlasné i rezervované reakce. Jak známo, císař Hirohito se ze svého podílu na vývoji vedoucím k válce díky úsilí okupačních orgánů i japonské strany nikdy nemusel zodpovídat, což značně ztěžuje přesnou rekonstrukci jeho někdejší úlohy. Bix mu však připisuje mnohem aktivnější roli v klíčových politických rozhodnutích, vedoucích k válečným dobrodružstvím 30. a 40. let, než se dosud obecně uznávalo. K stěžejním tezím, na nichž práci staví, patří například tvrzení, že "Hirohito a jeho hlavní poradci se přímo a rozhodným způsobem podíleli jako nezávislá síla na…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte